Parafia św. Mikołaja w Miszewku Strzałkowskim

Wydarzenia - 2009 . 04.13 - 05.03 Na misjach w Brazylii.

2009.04.13-05.03 Na misjach w Brazylii

         Kościół Katolicki w Brazylii swoją siłę zawdzięcza ludziom świeckim. To świeccy katolicy prowadzą liturgię, są szafarzami Komunii św., dbają o sprawy materialne, organizują festyny, aby zdobyć pieniądze na utrzymanie kaplicy. Nawet najbiedniejsze wspólnoty zbierają tacę, bo chcą się dzielić tym, co mają. Główny dochód dla parafii stanowi, tzw. „dziesięcina” . Każdego miesiąca, każda rodzina stara się składać ofiarę na miarę swoich możliwości (poza tacą).
         Drugim elementem charakterystycznym Kościoła w Brazylii jest radość wyrażana z przeżywanej wiary. Nawet w małych kaplicach, ktoś gra na gitarze a jeśli nie ma grającego to i tak śpiewają. Zauważa się ogromne zaangażowanie dzieci i młodzieży w przygotowanie liturgii.
W wielu regionach Brazylii żyją jeszcze Indianie, którzy pielęgnują swoją kulturę. Jednak społeczność indiańska miesza się z ludnością miejscową oraz potomkami niewolników z Afryki. Dlatego wśród dzieci widać rysy europejskie, indiańskie i afrykańskie. Dzieci od najmłodszych lat pracują. Na każdym kroku (zwłaszcza na wioskach) widać biedę.
Szkoły na misjach są bardzo słabo wyposażone. Tablica, jakiś globus, polepa (podłoga gliniana). Ta szkoła służy w niedzielę za stołówkę, gdzie po Mszy św. spożywa się posiłek.
W wielkich miastach jak Sao Paulo i Rio de Janeiro grasują grupy chłopców w wieku od 10-14 lat i szukają sposobności, aby coś ukraść. Przyroda jest piękna. Widoki też. Rio de Janeiro położone jest na Atlantykiem a z drugiej strony są góry. Na jednym ze wzniesień góruje nad miastem figura Chrystusa Zbawiciela.
APARECIDA, leży mniej więcej w połowie drogi między Sao Paulo i Rio de Janeiro. Historia objawień mówi o łowieniu ryb przez chłopów. Zamiast tego rybacy wyłowili uszkodzoną figurkę, oddzielnie głowa i korpus. Potem spostrzegli, że ta rzeźba przedstawia Maryję.

.